مشاهده همه 12 نتیجه

پچ کورد فیبر نوری FC – SC Single—3M

125,000 تومان
پچ کورد فیبر نوری سینگل FC – SC ، در اتصالات فیبر نوری کاربرد فراوان دارد، این نوع پچ کرد

پچ کورد فیبر نوری SC-FC مالتی مود

تومان
مشخصات پچ کورد فیبر نوری SC-FC مالتی مود وزن : نامعلوم طول کابل : 1متر, 2متر, 3متر, 5متر, 10متر نوع

پچ کورد فیبر نوری سینگل مود داپلکس FC-ST

تومان
نوع کانکتورها : FC-ST فرول کانکتور : سرامیک (زیرکونیا) تار مصرفی : Fujikura نوع پچ کورد : داپلکس نوع فیبر : سینگل مود پوشش :(Hologen free (LSZH قطر فیبر: ۲ میکرون متراژ کابل : ۱ متر ، ۲ متر ، ۳ متر ، ۵ متر ، ۱۰ متر و ( ساخت و تولید به سفارش مشتری ) رنگ کابل : زرد

پچ کورد فیبر نوری شش متری FC – FC Single

220,000 تومان
پچ کورد فیبر نوری سینگل FC – FC ، در اتصالات فیبر نوری کاربرد فراوان دارد، این نوع پچ کرد

پچ‌ کورد فیبرنوری SC-SC سینگل مود APC-UPC

55,000 تومان

ویژگی های محصول

  • تعداد کور: سیمپلکس
  • نوع پالیش:APC/UPC
  • نوع کانکتور: SC-SC
  • نوع  فیبر: Single Mode
  • متراژ :یک متری

پچ کورد فیبرنوری نگزنس LC-LC داپلکس سینگل مود

140,000 تومان
برند: نگزنس (Nexans) مشخصات فنی:
  • نوع کانکتور: LC-LC
  • تعداد کور: Duplex
  • نوع فیبر: Singlemode
  • رنگ کابل: زرد
  • رنگ کانکتور: آبی

پچ کورد فیبرنوری نگزنس SC به SC سیمپلکس سینگل مود

130,000 تومان
برند: Nexans ویژگی‌های پچ‌ کورد فیبرنوری: نوع استفاده: مخصوص مودم های فیبرنوری رنگ کانکتورهای فیبرنوری: آبی – آبی یا UPC-UPC

پچ کورد فیبرنوری نگزنس SC-SC سیمپلکس سینگل مود

100,000 تومان
  • نوع استفاده: مخصوص مودم های فیبرنوری
  • رنگ کانکتورهای فیبرنوری: آبی – آبی یا UPC-UPC
  • نوع کانکتور:  SC-SC
  • تعداد کور: Simplex
  • نوع فیبر: Singlemode
  • رنگ کابل: زرد

پچ کورد فیبرنوری نگزنس SC-SC/UPC سیمپلکس سینگل مود

69,000 تومان

ویژگی های محصول

  • نوع کانکتور: SC-SC
  • نوع پالیش: upc
  • تعداد کور: Simplex
  • نوع فیبر: Singlemode
  • رنگ کابل: زرد

پچ‌کورد فیبرنوری نگزنس SC-LC سیمپلکس سینگل مود

تومان
برند:Nexans ویژگی‌های پچ‌ کورد فیبرنوری SC-LC Simplex- Singlemode برند: نگزنس نوع فیبر: Singlemode تعداد کور: Simplex نوع کانکتور: SC-LC رنگ

پیکتل فیبر نوری 10 متری DIN سینگل مد سیمپلکس پی بی ان

تومان
پیکتل های فیبر نوری متناسب با رابط سر دستگاه و قطر کابل فیبر نوری انتخاب می شوند و همانند پچ

پیکتل فیبرنوری نگزنس LC سینگل مود

66,000 تومان
ویژگی‌های پچ‌ کورد فیبرنوری LC Simplex- Singlemode نوع کابل: Singlemode تعداد فیبر: Simplex نوع کانکتور: LC

پچ کورد فیبر نوری کابلی است که دوسر این کابل به کانکتورهای فیبرنوری وصل میشود. برای ارتباط گیری این وسیله بین قطعات و تجهیزات در شبکه فیبرنوری به کار رفته و به آن پچ کیبل میگویند. از جمله تجهیزاتی که برای راه اندازی فیبرنوری نیاز است پچ کورد میباشد که کابلی است که حرف اول را در تجهیزات اتصالی فیبرنوری میزند در ادامه مطالب قرار است به نقد و بررسی انواع پچ کورد فیبر نوری و پچ کورد فیبر نوری مالتی مود ، همچنین پچ کورد فیبر نوری سینگل مود بپردازیم.

فهرست مطالب

  1. پچ کورد فیبرنوری چیست ؟
  2. انواع پچ کورد فیبرنوری براساس نوع کابل
  3. پچ کورد فیبرنوری سینگل مود
  4. پچ کورد فیبرنوری مالتی مود
  5. انواع پچ کورد فیبرنوری براساس ساختار کابل ها
  6. انواع پچ کورد ها بر اساس کانکتورها

پچ کورد فیبر نوری چیست ؟

پچ کورد به معنای کابل الکترونیکی میباشد کارآیی این کابل این است که متصل کردن دستگاه های الکترونیکی را به عهده دارد و همچنین این امکان را برای شما فراهم میکند که بتوانید داده ها را بین آنها منتقل کنید. پچ کورد در انواع مختلفی در بازار موجود میباشد که انواع مخلتلف پچ کورد ها عبارتند از : هدفون و میکروفون و اترنت . نامهای دیگری که پچ کورد را در بازار کار میشناسند پچ فیبر و جامپر نوری میباشد یک کابل فیبر نوری است که انتهای آن به اتصالاتی مانند (LC، SC، MTRJ، ST)منتهی میشود . نوعهای مختلف پچ کورد فیبر نوری SC- LC و پچ کورد فیبر نوری SC – SC است و نوعهای مختلفی در دسته کابلها مانند : پچ کورد فیبر نوری مالتی مود و پچ کورد فیبر نوری سینگل مود میباشد کانکتورهایی که به انتهای پچ کورد وصل است این اجازه را به کابل میدهند که به یک سوئیچ نوری یا دستگاه های دیگر محاسباتی اتصال پیدا کند از کارآیی های مهمی که این کابل پچ کورد فیبرنوری دارد به کارآیی های ذیل باید اشاره کرد :

  1. مهندسی مکانیک
  2. مراکز داده
  3. استفاده از کابل در فضاهای داخلی در اتاق سرور
  4. شبکه های LAN
  5. شبکه های تلوزیون کابلی
  6. خطوط تلفن

پچ کورد فیبر نوری بر اساس نوع کابل

نوع کابل پچ کورد در تولید پچ کورد فیبر نوری نقش به سزایی را دارد که انواع مختلفی از هسته های کابل فیبرنوری ساخته میشود که مهمترین آنها به صورت ذیل میباشد :

  • فیبرنوری سینگل مود با هسته 9 میکرونی
  • فیبرنوری مالتی مود با هسته 62.5 و 50 میکرونی
  • فیبرنوری مالتی مود 10 گیگ با هسته 50 میکرونی

کارآیی فیبر نوری سینگل مود در بیشتر مواقع برای فاصله های زیاد استفاده میشود واین امکان را برای شما فراهم میکند که در یک زمان مشخص شده یک سیگنال را ارسال کند اما از کارایی های فیبر نوری مالتی مود فقط برای فاصله های کم و کوتاه استفاده کرد که این امکان را هم به شما فراهم میکند که در یک زمان مشخص شده چندین سیگنال را ارسال کنید.

 پچ کورد فیبر نوری سینگل مود

یک نوع کابلی که در دو طرف این پچ کورد فیبرنوری سینگل مود بکار برده شده  که به صورت کابل فیبر تک حالته حجیم  با هسته 9/125 میکرونی و کانکتورهای فیبرنوری استفاده شده است .و مهم ترین نکته این است که پچ کورد فیبرنوری سینگل مود اکثرا به رنگ زرد میباشد .

پچ کورد فیبرنوری مالتی مود

پچ کورد فیبر نوری مالتی مود یا چند حالته از کابل فیبرنوری قرار دارد و یا  چند حالته با هسته‌ ی ۶۲.۵/۱۲۵ میکرونی یا ۵۰/۱۲۵ میکرونی مصرف میکند و از دوجهت به کانکتورهای فیبرنوری مالتی مود منتهی میشود و مهم ترین نکته این است که پچ کورد فیبرنوری مالتی مود اکثرا به رنگ نارنجی میباشد .

انواع پچ کورد فیبر نوری براساس ساختار کابل

  1. پچ کورد فیبر نوری مدل simplex

      در این نوع از پچ کوردها از یک پچ کورد استفاده شده و همچنین در دو طرف این نوع از پچ کورد از یک کانکتور استفاده شده که باعث شده تا ساختار ساده ای داشته باشد

  2. پچ کورد فیبرنوری مدل duplex  

    در این نوع از پچ کورد فیبر نوری دوبلکس که دارنده دو فیبر و کانکتور میباشد که در دو طرف کابل قرار دارند که هر فیبر را با کلمات A و B علامت گذاری کرده اند و یا از رابط های رنگی برای علامت گذاری فیبرها استفاده میکنند.

  3. پچ کورد فیبر نوری مدل Ribbon fan-out  

    در این نوع کابل، از پچ کورد فیبر نوری خاصی استفاده شده است که طراحی و مونتاژ  آن برای مصارف خاصی است و اینکه برای مونتاژ کردن کابل فن آوت ریبون یک سر کابل را با فیبرهای چندگانه و یک کانکتور فیبر روبانی مثل کانکتور MTP نیاز است و سر دیگر کابل با یک کابل مالتی سیمپلکس و ترکیب کانکتورهایی مانند:SC LC و ST و…انجام میدهند.

انواع پچ کورد بر اساس کانکتورها

برای ایجاد اتصال در شبکه های فیبر نوری از تعداد زیادی از کانکتورها استفاده میشود که کاربرد آنها از کانکتورها برای ایجاد اتصال در شبکه های فیبرنوری است و تا به امروز نزدیک 100تعداد کانکتورهایی است که توسط شرکت های مختلف تولید شده است  که برای ایجاد اتصال در شبکه فیبر نوری استفاده می‌شوند که در ادامه مطالب به کانکتورهایی که کاربرد رایجی دارند اشاره خواهیم کرد.

  • پچ کورد فیبر نوری مدل lc-lc

    در دو طرف انتهای این پچ کورد که دارای یک کانکتور IC است طراحی این کانکتور به نحوه ای است که با کمترین فشار بر روی نقطه اتصال به یکدیگر متصل میشوند. جنس بدنه این کانکتور از پلاستیک میباشد و همچنین اندازه فرول این کانکتور 1.25 میلی متر میباشد و جنس فرول از سرامیک میباشد کوچک بودن اندازه این پچ کورد باعث مجبوبیت بسیار آن شده است اندازه این نوع از پچ کورد از نظر اندازه نصف اندازه پچ کورد های ST میباشد و عملکرد بالایی در کاربرد از سینگل مود دارد.

  • پچ کورد فیبر نوری sc-sc 

در دو طرف این پچ کورد منتهی به کانکتور SC است این کانکتور از اکتشافات یک شرکت ژاپنی میباشد که به کانکتور SC نامگذاری شده است که مخفف شده کانکتور مشترک و یا کانکتور استاندارد میباشد.  از جمله کارآیی های این پچ کورد ها در مخابرات فیبر نوری و ارتباط داده هاست برای اتصال این کانکتور با فشار و کشش طراحی شده که به کمک فرول سرامیکی اتصال دقیق را انجام بدهد  از خصوصیت مهم این پچ کورد میتوان به پایین بودن قیمت این پچ کورد و طراحی ساده و همچنین دوام بسیار بالای آن اشاره کرد .

  • پچ کورد فیبر نوری st-st 

st مخفف کلمه straing-tip که به معنی نقطه مستقیم میباشد در این نوع از پچ کورد  که ساخت شرکت t و AT  است محبوبیت بالایی در دهه های میلادی 80 و 90 داشت که موجب شده بود  در بین طراحان از توجه زیادی برخوردار شود این پچ کورد در انواع پچ کورد سینگل مود و مالتی مود عرضه میشود  دارای آداپتور سیمپلکس و دوبلکس میباشد که به صورت افقی قابل نصب است این نوع از پچ کورد دارنده یک محفظه فلزی و یا گاها پلاستیکی است که در دو دسته قرار دارد:

  1. آستر از جنس برنز فسفات
  2. اکسید زیرکونیوم

اما پچ کورد ST در آن دسته از پچ کورد های نسل گذشته قرار دارد ولی باز هم کارآیی خاص خودش را دارد به ویژه در شبکه های LAN در ساختمانهای تحصیلی

  • پچ کورد فیبر نوری fc-fc

پچ کورد فیبر نوری که در انتهای آن میتوان کانکتور fc  را دید که نحوه متصل شدن این کانکتور این گونه میباشد که مثل یک پیچ به آسانی به نقطه اتصال وصل میشود FC خفف شده کلمه FIXED CONNECTOR شده و ساخت  و طراحی شرکت NTT میباشد جنس پچ کورد از فلز میباشد و فرول آستر  و کانکتور این پچ کورد این پچ کورد مثل پچ کورد SC طراحی شده که در دو حالت عرصه میشوئ

حالت اول : سینگل مود

و حالت دوم : مالتی مود

این پچ کورد FC _ FC اکثرا در مکانهایی که لرزش زیادی دارد استفاده و دز این مکانها فقط کارآیی دارد

  • پچ کورد با دو کانکتور

در کابل های فیبر نوری به دلیل اینکه کانکتورهای مختلفی زیادی وجود دارد گاها ممککن است  به پچ کوردهای مختلفی نیاز داشته باشیم که توانایی وصل دو کانکتور بهم را داشته باشد که در این پچ کورد میتوان سر یکطرف کابل را به یک کانکتور و سری دیگر کابل را به کانکتور دیگر وصل کنیم. برای کابل های فیبر نوری کانکتورهای مختلفی تولید می‌شود، به همین دلیل گاهی ممکن است به پچ کورد متفاوتی نیاز داشته باشیم که بتواند دو کانکتور مختلف را به هم متصل کند.

  • پچ کورد فیبر نوری sc-lc

در این نوع از پچ کورد برای اتصال به کانکتور نیاز است که یک طرف این پچ کورد به کانکتور SC  و طرف دیگر این پچ کورد به کانکتور LC وصل شود  و کارآیی این پچ کورد این است که در شبکه هایی متفاوت برای پیاده سازی شبکه فیبرنوری استفاده میشود.

انواع پچ کورد فیبر نوری بر اساس نوع پولیش

    1. PC : کارآیی این پچ کورد پولیش در  پچ کوردهای فیبرنوری سینگل مود و مالتی مود میباشد که در این نوع از پولیش میزان انعکاس نور را به  40 دسیبل میرساند.
    2. UPC : از این نوع پچ کورد، در کاربردهای سینگل مود استفاده می‌شود. میزان انعکاس نور در این مدل، ۵۰ دسیبل است.
    3. APC : در این نوع از پچ کورد عملکردی مانند UPC دارد چرا که برای سینگل مود کارآیی دارد  و در این نوع از پچ کورد میزان انعکاس نور به 60 دسیبل میرسد.

 پچ کورد فیبر نوری بر اساس اندازه جکت

عوامل تشکیل دهنده ساختمان کابل فیبر نوری به ترتیب از درونی‌ترین قسمت به بیرونی‌ترین قسمت، به ترتیب ذیل میباشد :

  1. هسته
  2. روکش فلزی
  3. پوشش
  4. تقویت کننده
  5. جکت یا ژاکت بیرونی

چگونه پچ کورد مناسب انتخاب کنیم؟

بیشترین مشکلی که افراد دارند این است که چگونه بتونیک یک پچ کورد مناسب را انتخاب کنیم در ادامه مطالب به چند نمونه اشاره خواهد شد :

  1. حالت را در نظر بگیرید : همانطور که گفته شد پچ کورد سینگل مود در فواصل زیاد برای انتقال داده ها استفاده میشود اگر قصد دارید که برای فوصل نوتاه از پچ کورد استفاده کنید پچ کورد فیبر نوری مالتی مود مناسب میباشد.
  2. به طول کابل دقت کنید. طول کابلی پچ کورد ها در سایزهای مختلف میباشد در سایزهای استاندارد 0.5 تا 50 متر موجود است انتخاب طول مناسب با توجه به فاصله بین دستگاه‌هایی که می‌خواهید به آن متصل شوید بسیار مهم است.