مقاله های آموزشی

فرق مودم VDSL مخابرات با مودم ADSL مخابرات

در این مقاله قرار بر این است که فرق مودم VDSL مخابرات با مودم ADSL مخابرات برای شما همراهان عزیز ارائه شود. همانطور که میدانید اینترنت پرسرعت ثابت از مهم ترین و اصلی ترین راه های دستیابی به بروزترین نسل خدمات اینترنت میباشد. در اینجا اول تفاوت اینترنت adsl و اینترنت vdsl رو بررسی میکنیم و سپس با توجه به تعاریف، مودم ADSL مخابرات و مودم VDSL مخابرات و همچنین نهایتا به بررسی قیمت مودم VDSL اشاره ای میکنیم. از جمله نکته های مهم در رابطه با عنوان تفاوت اینترنت ADSL و VDSL سرعت بالای اینترنت VDSL است ؟ اما سوال این است تا چه حد اینترنت پرسرعت دارد!  هنگامی که جمله سرعت مودم VDSL را در اینترنت جستجو کنید با عناوین مختلفی برخورد میکنید . اما خب میتوان گفت اختلاف زیادی بین آن‌ها وجود ندارد و اینکه مودم VDSL در بازار در سه نوع شکل متفاوت وجود دارد که بحث اصلی ما درباره موضوع مودم VDSL است که با پوشش دهی ظریف سیم های مسی با امکان انتقالی داده های حول محوری فرکانسی 25_12 کیلوهرتز عرضه میشود که طبق گفته های وزیر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات وقت، آذری جهرمی حد معمول سرعت اینترنت هنگام دانلود به 70 مگابایت در ثانیه میرسد و اینکه سرعت اینترنت در آپلود حد معمول 10 برابر اینترنت ADSL میباشد که توانایی افزایش 16 مگابایت بر ثانیه را دارد که مهمترین اصل در پرسرعتی اینترنت نزدیک بودن به مخابرات شبکه میباشد.

فهرست مطالب فرق مودم VDSL مخابرات با مودم ADSL مخابرات :

 • سرعت مودم VDSL
 • سرعت مودم ADSL
 • تفاوت مودم ADSL و مودم VDSL
 • تفاوت سرعت مودم  ADSL و VDSL
 • کاربرد مودم  ADSL و مودم VDSL
 • سیگنال دهی مودم ADSL و VDSL
 • قیمت بهترین مودم vdsl و مودم adsl

 

 

 

سرعت اینترنت مودم VDSL مخابرات

VDSL کوتاه شده کلمه:very_high_bitrate digital subscriber lin به معنی (خط اشتراک دیجیتال با نرخ بیت بسیار بالا) است.از بهترین ویژگیهای مودم VDSL مخابرات پرسرعت بودن اینترنت در هنگام آپلود و دانلود  است ، که سرعت در هنگام دانلود به 80 مگابایت در ثانیه  و سرعت هنگام آپلود بین 1.5 الی 2 مگابیت بر ثانیه (به 20 تا 40 مگابایت بر ثانیه ) میرسد یعنی سرعتی معادل 10 برابر خدماتی که نسل های قبلی عرضه میکردند .و اینکه اینترنت مودم VDSL در بعضی از پارامترها سرعت تابع دارد همانند اینترنت مودم ADSL افت وخیزی در سرعت اینترنت و آنتن دهی ایجاد شود از جمله عواملی که بر سرعت بالای مودم میتواند تاثیر داشته باشد خطوط ایجاد شده با کابل های مسی فاصله خانه تا دکل مخابرات مصرف خطوط فیبرنوری که روی اینترنت VDSL متاثر است  از جمله مزیت های دیگرVDSL  میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 • مقرون به صرفه بودن مودم
 • ارئه سرویس از طریق FTTC
 • ارائه سرویس در مجتمع های مسکونی و تجاری

اما نکته مهم مطلب در این است که هرچقدر سرعت VDSL  به هر دلایل ممکن کاهش پیدا کند ؛ باز هم در بدترین حالت ۳ الی ۴ برابر سرعت اینترنت ADSL است و این می‌تواند برای کاربران اینترنت ثابت خوشحال کننده باشد.

 

سرعت اینترنت مودم ADSL مخابرات

از خصوصیات اصلی در مودم ADSL مخابرات این است که در خطوط تلفن عرضه میشود و از نظر هزینه قیمت مقرون به صرفه ای دارد راه اندازی آسانی دارد .که پرسرعت ترین اینترنت در این مودم معادل 24 مگابایت اینترنت را بر ثانیه عرضه میکند و .از مهم ترین خصوصیات مودم ADSL استفاده همزمان اینترنت و خط تلفن است .یعنی کابلی که به خط تلفن برای دریافت اینترنت وصل شده قادر به ساپورت چند خط تلفن برای استفاده از اینترنت است ADSL کوتاه شده کلمه (Asymmetric digital subscriber line ) به معنی (خط اشتراک دیجیتال نا متقارن) است. که همین موضوع باعث پایین آمدن سرعت اینترنت است.

فرق مودم vdsl و adsl 

 در عصر امروزی با  استفاده از اینترنت 5G  در کاربران باز هم بسیاری از افراد مشتاق استفاده از اینترنت خانگی (مودم ها) هستند چرا که قیمت های مناسبی را دارند که از پر مصرفترین مودم ها  و اتصال ها در جهان میتوان به مودمهای خانگی ADSL و VDSL  اشاره کرد از اوایل اسفند ماه سال 95 شرکت مخابراتی این سرویس را انتخاب کرد.با فرکانسی 25KHZ و 12MHZ سرعتی 55 مگابایتی در ثانیه برای آپلود ازاینترنت را عرضه میدهد تنها فرق مودم VDSL مخابرات با مودم ADSL مخابرات در تنوع قابلیت پشتیبانی استاندارد است و گاها در ظاهر دارای شباهت هایی هستند . و نکته مهمی که باید به آن اشاره کرد این است که استاندارد مودم VDSL از دلایل آپدیت بودن سیستم این مودم خصوصیات ADSL را در خود جایگزین کرده است در واقع یک مودم VDSL می‌تواند برای شبکه ADSL یا ADSL2 نیز استفاده شود. اما از مودم‌های ADSL  این توقع را داشت که خدمات دریافت اینترنت را برای اینترنت VDSL داشت.

 

 

مودم vdsl مخابرات - مودم adsl مخابرات

 

تفاوت مودم ADSL مخابرات و مودم VDSL مخابرات در سرعت

از جمله فرق مودم VDSL با ADSL متصل شدن به اینترنت است  همانگونه که  قابل  حدس است مودم VDSL میزان سرعت بسیاری را برای متصل شدن به کاربران ارائه میدهد و حد معمول سرعتی  دانلود و آپلود در  وصل شدن  به 24 مگابایت  برای بارگیری  ADSL تا حجم 100 مگابایت در ثانیه میباشد مهم ترین تفاوت در این دو مودم اتصال به اینترنت است.

کاربرد مودم ADSL مخابرات و VDSL مخابرات

هنگامی که از مودم VDSL استفاده کنید قادر به استفاده از برنامه هایی (اپلیکشن)  مانند: اسکایپ و یوتیوب لازمه پهنای باند بالایی را دارند را استفاده کنید همچنین با وجود اینترنت vdsl دیگر لازم نیست نسخه پشتیبان آنلاین ساعت ها منتظر بمانید. modem خلاصه‌شده کلمه های  Modulator/Demodulator بوده که سه  اولین آنها را گرفته و باعث تشکیل حرف MODEM شده است و در دسته  دستگاه های سخت افزار قرار دارد  از جمله وظایف این دستگاه سیگنالهای دستگاه را به آنالوگ تبدیل میکند و ممکن است برعکس هم عمل کند  این دستگاه یکی از راه‌های ورود به دنیای اینترنت به شمار می‌آید. مودم‌ها از نظر مکان قرار گیری در سه دسته زیر جا میگیرند :

 • PC Card
 • داخلی
 • خارجی

سیگنال دهی مودم ADSL و VDSL: 

در موضوع فرق مودم adsl با vdsl درباره نحوه ی سیگنا دهی آنها باید اینطور گفت که ، به عنوان یک قاعده کلی، با زیاد شدن با دور شدن از دکل های مخابرات سرعت سیگنال و آنتن دهی آنها کاهش می یابد  ADSL و VDSL  این ضعف در سیگنال دهی که در مودم تسریع پیش می آید از جمله عوامل تقویت اینترنت مودم و آنتن دهی آن باید انجام شود یک مکان مناسب را برای قرارگیری مودم پیدا کنید  و اگر در فضای باز قرار بدهید بدون اینکه مانعی (دیوار) مابین آن مکان باشد همچنین در تمامی جاهایی که برای وصل شدن استفاده میکنید مودم را در مرکز خانه مقرر کنید

در صورتی که مودم شما دارای آنتن است ، برای استفاده کردن از حداکثر قدرت سیگنال بهتر است که آنتن های مودم را به صورت ایستاده و عمودی تنظیم کنید.

اینجا فرق مودم adsl با vdsl از نظر سینگال دهی بررسی شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *