مقاله های آموزشی

چراغ LOS و PON مودم فیبر نوری چیست؟

تاکنون آیا به این مشکل برخورده اید که مشکلی در اتصال اینترنت فیبر نوری خودتان دارید اما از دلیل آن باخبر نیستید، و نتوانید علت روشن شدن چراغ مودم فیبر نوری را بفهمید. آشنایی با چراغ LOS مودم فیبر نوری و در مودم فیبر نوری میتوانید ،خطا و مشکل پیش آمده را عیب یابی و حل کنید. در این مقاله از سایت بصیر قصد داریم که بصورت کلی با بررسی چراغ مودم فیبر نوری ، چراغ LOS مودم فیبر نوری و چراغ PON مودم فیبر نوری را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم. اینجا خواهیم گفت که چگونه و در چه زمانی این چراغ ها در مودم فیبر نوری روشن می شوند ؟ علت آن چیست ؟ معنی آن با نحوه ی روشن شدن آن ها چه ارتباطی دارد. بدین ترتیب در این مقاله اول علت چشمک زدن چراغ LOS و چراغ PON مودم فیبر نوری را بررسی میکنیم. سپس در ادامه چشمک زدن همزمان چراغ های LOS و PON بررسی میشود . نهایتا توضیح میدهیم که شرایط و وضعیت عادی چراغ های مودم به چه صورت هست و در صورت مشکل در آخر مقاله راهکار هایی را برای حل مشکل چشمک زدن چراغ های مودم فیبر نوری به شما ارائه کردیم.

فهرست مطالب راهنمای چراغ مودم فیبر نوری :

 • چراغ LOS مودم فیبر نوری چیست؟
 • چراغ PON مودم فیبر نوری رو چیست ؟
 • چشمک زدن همزمان چراغ LOS مودم فیبر نوری و چراغ POS مودم فیبر نوری
 • حالت عادی چراغ LOS و چراغ PON مودم فیبر نوری در چه وضعیتی است؟
 • حل مشکل و خاموش کردن چراغ LOS مودم فیبر نوری
 • سخن پایانی چراغ مودم فیبر نوری

چراغ LOS مودم فیبر نوری چیست؟

چراغ LOS در مودم فیبر نوری چراغ بسیار کاربردی است. این چراغ هم در سه حالت خاموش و حالت روشن ثابت و چشمک زن کار می کند و هر کدام از حالت های این چراغ معانی مختلفی دارد. چراغ LOS مودم فیبر نوری این توانایی را دارد که اطلاعاتی را ار نحوه ی عملکرد پچ کورد مودم فیبر نوری به ما بدهد. اگر بخواهیم چشمک زن بودن LOS را بررسی کنیم باید اول بگوییم که حالت ها و معانی مختلفی دارد ، که در این حالت باید موارد متعددی را بررسی کنیم تا چراغ چشمک زن LOS را  به حالت عادی برگردانیم. به صورت کلی اگر چراغ LOS چشمک زن باید به این معنی می باشد که اتصال فیبر نوری قطع می باشد. یعنی بهتر است اینطور بگوییم که یعنی ارتباط فیزیکی بین ONT و OLT (مرکز مخابرات) برقرار نیست و باید عیب یابی شود. در اولین مرحله شما باید از اتصال دقیق و درست پچ کورد به مودم فیبر نوری اطمینان حاصل کنید. اگر چک کردید ولی هنوز هم چراغ چشمک می زد ، مودم فیبر نوری شما توان فیبر نوری را در پچ کورد نمی تواند تشخیص دهد. بطور خلاصه در اینجا از زاویه دیگر باید به شما بگوییم که چراغ LOS مودم فیبر نوری توانایی تشخیص این موضوع دارد که چه توانی از پچ کورد آمده و به مودم وارد شده است. پچ کورد با توجه به جنس شیشه ای یا به اصطلاح فیبری که داخل آن ها استفاده شده است بسیار حساس هستند و پچ کورد ها را در مقابل ضربه، خم شدن و له شدن بسیار حساس میکند . که نتیجه این می شود که فیبر قطع شود و نهایتا باعث چشمک زدن چراغ قرمز LOS می شود. با توجه به تعاریفی که از پچ کورد مودم داریم شکسته شدن این قطعه باعث میشود که توان به مودم وارد نشود و اتصال قطع شود. که در این حالت باید پچ کورد متصل به ONT را تعویض کنیم. که درصورت شکستگی و تعویض بعد آن احتمالا مشکل حل شود.

حالت هایی که از چراغ LOS بررسی شد :

 • چراغ LOS چشمک زن

 • چراغ LOS خاموش

اگر هنوز مشکل شما حل نشده است ،از موارد دیگه ای که باید بعد این مراحل انجام داد این است که تمیز کردن پچ کورد است. این احتمال وجود دارد پچ کورد مودم شما کثیف شده باشد که باید آن را تمیز کند. سر سفید رنگ پچ کورد را با الکل سفید تمیز کرده و در مجاورت هوای آزاد قرار می دهیم تا خشک شود. و همین امیر برای تمیز کردن آن کافی است. حال بعد انجام این کار دوباره تست و بررسی میکنیم اگر هنوز چراغ LOS روشن است ،احتمال کثیف بودن کانکتور پچ کورد مودم وجود دارد .باید کانکتور پچ کورد داخل مودم را تمیز و بررسی کنیم. ما می توانیم دوباره در این مرحله با آغشته کردن کانکتور به الکل سفید آن را تمیز کنیم. این تمیز کاری باعث می شود که اگر مشکل از کثیف بودن کانکتور پچ کورد یا خوده پچ کورد باشد ، رفع شود.

خرابی پچ کورد فیبر نوری - از دلایل روشن شدن چراغ LOS

چراغ PON مودم فیبر نوری چیست؟

اول از همه باید بگوییم چراغ PON در مودم فیبر نوری دو حالت دارد. حالت اول چراغ PON ثابت است و در حالت دوم چراغ PON چشمک زن می باشد. در ادامه میخواهیم بررسی کنیم اگر چراغ PON مودم فیبر نوری هر یک از این حالت ها باشد چه معنی دارد.

 • چراغ PON چشمک زن

 • چراغ PON روشن ثابت

اگر چراغ PON مودم فیبر نوری شما در حالت ثابت روشن باشد ، یعنی اتصال شما برقرار و هیچ مشکلی وجود ندارد. چراغ PON زمانی ثابت است که کانفیگ کردن مودم شما به درستی انجام شده است . یعنی می توان گفت بعد از درست کانفیگ کردن مودم، چراغ PON ثایت روشن خواهد شد و با برقرار گردن اینترنت از طرف شرکت ارائه دهنده ی اینترنت مودم فیبر نوری شما آماده اتصال به اینترنت است.

بهتر است بگوییم که چراغ PON مودم کلا در سه حالت خاموش، روشن ثابت و روشن چشمک زن می باشد. چراغ PON چمشک زن دقیقا برعکس معنی چراغ PON روشن را می دهد ، پس بنابراین با توجه به مطالبی که در بالا در مورد چراغ PON روشن ثابت گفتیم ، چراغ PON چشمک زن هم به این معنی است که اتصال اینترنت شما قطع است یا بعبارتی شما اینترنت ندارید.

از مطالبی که در بالا بررسی کردیم میتوان نتیجه گرفت که چراغ PON در مودم فیبر نوری کاملا شبیه چراغ DSL در مودم های ADSL و VDSL است و می توان گفت که عملکرد و معانی حالت های روشن شدن چراغ PON مودم فیبر نوری همانند چراغ DSL است .

بس اگر در یک جمله خلاصه کنیم ، چراغ ثابت PON به معنی این است شما اینترنت دارید و میتوانید از آن استفاده کنید و در مقابل چراغ چشمک زن چراغ PON به این معنی هست اتصال اینترنت ندارید و شما به اینترنت وصل نیستید.

چشمک زدن همزمان چراغ LOS مودم فیبر نوری و چراغ POS مودم فیبر نوری

در قسمت اول مقاله چشمک زدن چراغ های LOS و PON را به صورت تک تک مورد بررسی قرار دادیم. حال گاها شرایطی به وجود می آید که چراغ های PON و LOS به صورت همزمان باهم روشن شوند. که این مساله امکان دارد که باعث نگرانی شما شود که دلیل رخ دادن این اتفاق چیست. این اتفاق ممکن است به علت های گوناگونی بیفتد و ما در اینجا به نزدیک ترین و شایع ترین علت های چشمک چراغ های مودم به صورت همزمان می پردازیم. یکی از شایع ترین دلیل این اتفاق این است که احتمال زیاد  ماژول فیبر نوری داخل مودم فیبر نوری شما سوخته باشد. که علت این امر خود به تنهایی باید بررسی گردد که چرا ماژول فیبر نوری سوخته است؟ این مشکل گاها میتوان بخاطر نواسان های برق بروز کند . یکی دیگر دلایل سوختن ماژول فیبر نوری این است که توان غیر استانداردی به مودم شما وارد شده باشد . البته این مشکل ها باید به صورت جزئی تر در مقالات دیگری بررسی گردد. که نهایتا در اینجا ما فقط به علت معمول و شایع چشمک زدن همزمان چراغ های LOS و PON اشاره کردیم.

حالت عادی چراغ LOS و چراغ PON مودم فیبر نوری در چه وضعیتی است؟

در اینجا ما میخواهیم بررسی کنیم که در چه حالت هایی وضعیت چراغ های PON و LOS مودم فیبر نوری عادی است و نهایتا وضعیت تمامی چراغ های مودم را وقتی که مودم به درستی کار میکند بیان کنیم. در بالا بیشتر حالت هایی از این چراغ ها را بررسی کردیم که در آن حالت ها اشکالی در مودم یا اتصالات مودم و در کل بیانگر مشکلی در ارتباطات مودم و تجهیزات فیبر نوری ما بود. اما حالا میخواهیم بررسی کنیم که شرایط عادی مودم و شرایط عادی برقراری اتصال ها و درنهایت حالت عادی کارکرد چراغ LOS مودم فیبر نوری و چراغ PON مودم چه زمانی است؟ از چراغ PON شروع میکنیم. اگر چراغ PON ثابت روشن باشد و یعنی اینترنت ما مشکلی ندارد و اینترنت به درستی به مودم منتقل می شود و شما میتوانید بدون مشکل از اینترنت استفاده کنید. در حالت عادی اگر چراغ LOS خاموش باشد ، یعنی هیچ مشکلی در روند اتصال به اینترنت در اتصالات و تجهیزات شما وجود ندارد. حال اگر چنانچه چراغ PON مودم فیبر نوری به رنگ سبز روشن باشد و چراغ LAN به صورت چشمک زن باشد ، چراغ LOS خاموش و چراغ پاور مودم فیبر نوری به رنگ سبز روشن باشد، نتیجه میگیریم که مودم شما کامل به صورت درست و عادی کار میکند.

چراغ مودم فیبر نوری - چراغ los - چراغ pon

حل مشکل و خاموش کردن چراغ LOS مودم فیبر نوری

همانطور که در اوایل مقاله گفته شد، وقتی چراغ LOS مودم فیبر نوری چشمک می زد، می توان اینطور گفت که فیبر نوری قطع می باشد. یعنی می توان گفت که ارتباط فیزیکی بین مودم(ONT) و مرکز مخابرات (OLT) قطع می باشد. برای خاموش کردن این چراغ و حل مشکل میتوانید به صورت زیر اقدام کنید.

 • از اتصال درست پچ کورد فیبر نوری به مودم اطمینان حاصل کنید.
 • کانکتور پچ کورد داخل مودم و سر پچ کورد را با الکل تمیز کنید .
 • پچ کورد که به مودم متصل شده است را تعویض کنید. (پچ کورد در مقابل ضربه ، له شدن و خم شدن آسیب پذیر است.)
 • برای عیب یابی و اطمینان از درست بودن مسیر فیزیکی فیبر نوری از مرکز مخابرات تا محل ارائه سرویس (محل کار یا منزل) ، باید مودم را از باکس FAT و ATB بررسی کنید.
 • اگر هنوز هم مشکل همانطور ادامه دارد و بعد از انجام دادن این کار همچنان چراغ LOS مودم فیبر نوری شما روشن است ، باید با مرکز مخابرات شهر خود تماس بگیرید و مشکل را با پشتیبان مربوطه در میان بگذارید تا برای حل مشکل حضوری یا از مرکز مخابرات پیگیری انجام شود.

سخن پایانی چراغ مودم فیبر نوری

شما بعد از مطالعه این مقاله چراغ مودم فیبر نوری متوجه شدید که چراغ LOS مودم فیبر نوری کی روشن میشود، چی زمانی چشمک میزد و علت آن چیست و چگونه می شود عیب یانی و مشکل را حل کرد. همچنن علت چشمک زدن چراغ PON مودم هم بررسی گردید و توضیح داده شدن علت آن چیست. در جمع بندی و انتهای مقاله یکسری از خطایابی و راهکار برای شما ارائه شد و وضعیت چراغ های مودم فیبر نوری را در وضعیت عادی و سالم برای شما با جزئیات شما بیان کردیم.

با توجه به اینکه امروزه استفاده از مودم های فیبر نوری در ایران بسیار فراگیر شده ، از این جهت این پست که در مورد استفاده و اشکالات مودم فیبر نوری و راه حل رفع مشکلات بیان شود ، حائز اهمیت است. که سایت فروشگاهی بصیر این مقاله تخصصی را در اختیار شما گذاشت تا بتواند کمک کوچکی در جهت سهولت استفاده شما کاربران عزیز از فناوری فیبر نوری را فراهم سازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *