تفاوت بین سوئیچ و روتر چیست؟

0

در این مقاله قصد داریم تفاوت بین سوئیچ و روتر را بررسی کنیم. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و استفاده از کامپیوتر که بسیار افزایش یافته است ممکن است در این میان کلمه روتر و یا سوئیچ را شنیده باشید. و سوالی برایتان پیش آید که روتر و سوئیچ چیست و چه کاربردی دارند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که این دو ابزارهایی هستند که برای اتصالات از نودها به یکدیگر کاربرد دارند . که با استفاده از این دو ابزار میتوانید اطلاعات را در بین دستگاه ها به اشتراک بگذارید. در ادامه مطلب این مقاله از بصیر قرار است به طور کلی به تفاوت بین سوئیچ و روتر اشاره می شود و به کاربردهای دیگر این دو محصول می پردازیم.

سوئیچ چیست؟

سوئیچ چیست

 

خرید انواع سوئیچ شبکه

 

 

قبل از اینکه تفاوت بین سوئیچ و روتر را بررسی کنیم اول باید هریک از این انواع تجهیزات اکتیو شبکه را تعریف و کاربرد آن را بیان کنیم. کاربرد سوئیچ به این صورت است که سوییچ ها این امکان را برای شما فراهم میکند تا از طریق سوییچ بتوانید بدون محدودیت در تعداد بالا سیستم های رایانه را نیز به یکدیگر وصل کرد . و با ایجاد سوییچ جدولی پس از دریافت اولین بسته اطلاعاتی ابزارهای اتصالی به شبکه را از طریق مک آدرس هایشان را به یکدیگر متصل کند .  از جمله ویژگی های مهم سوییچ این است که در بین کامپیوتر های شبکه فرقی نیست .همچنین سوییچ ها به گونه ای طراحی شده اند که با استفاده از مک ها میتوانند آدرس رایانه و ابزارهای اتصالی شبکه را که به چه پورتی متصل شده است تشخیص دهند .

 

سوئیچ سیسکو چیست؟

کمپانی سیسکو سیستمز جزو معدود کمپانی های بزرگ و معروف در تولید تجهیزات شبکه محسوب میشود . و همچنین سوئیچ های سیسکو که تولید این کمپانی هستند کیفیت بالایی نیز دارند که باعث شده تا طرفداران زیادی را به خود جذب کند که پر فروشترین سوئیچ این کمپانی طبق آمار گفته شده سوئیچ Cisco 2960 است که در دسته پرفروشترین سوئیچ های این کابل قرار گرفته است . و اینکه امروزه در بازار با عرضه سوئیچ سیسکو سری Cisco-3850 در بازار موجود میباشد . نحوه کار این سوئیچ سیسکو به این صورت است که با انجام سه کار در لایه و همچنین دارای قابلیت روتینگ و مسیریابی به شبکه اضافه میکند. در ادامه مطلب اول روتر را تعریف میکنیم و بعد از آن تفاوت بین سوئیچ و روتر را بیان میکنیم.

 


بیشتر بخوانید : تفاوت هاب و سوئیچ در چیست؟


 

روتر چیست؟

از جمله ابزارهای دیگر در شبکه، روتر است که کاربرد روتر به این صورت است که ارسال و دریافت بسته های اطلاعاتی را انجام میدهد .و اینکه تمامی بسته های ارسالی شامل آدرسهایی میباشند که نشان دهنده مقصد به آنها است. یعنی زمانیکه از روتر استفاده میشود به این معنی است که شبکه داخلی به یک شبکه وسیع تر متصل شده است .و حتی زمانیکه شما در حال سرچ در گوگل باشید روتر برای پردازش بسته های مورد نظر را به سرورها ارسال میکند . از کارهای مهم و اساسی روتر این است که بسته ها را در بین دو شبکه مختلف ازسال میکند . و امروزه با پیشرفت در تکنولوژی روترهای پیشرفته تری در بازار موجود است که میتوان گفت از قابلیت های بالایی برخوردار هستند. در ادامه میخواهیم به تفاوت بین سوئیچ و روتر در شبکه بپردازیم.

 

خرید روتر با بهترین قیمت

 

تفاوت بین سوئیچ و روتر چیست؟

 

تفاوت بین سوئیچ و روتر چیست؟

کاربرد روتر در شبکه های خانگی فقط در متصل کردن به اینترنت به دستگاه مورد استفاده قرار میگیرد.و همچنین دستگاه هایی که در خانه موجود است مانند : رایانه و تبلت ها و تلفن های هوشمند که کاربردی ترین دستگاه ها در هر خانه است که میتوانند با استفاده از اتصال سیمی یا بی سیم با روتر اتصال را برقرار کنند. و اینکه روتر هدایت کننده دستگاه های متصل به مودم کابلی یا DSL است.

و اما سوئیچ ها که بیشترین استفاده از آنها در شبکه های بزرگ است و در محیط هایی مانند مدارس و دفاتر کاری و پیدا میشود . چرا که در آن مکانها بیشترین استفاده در شبکه های محلی از طریق کامپیوترها انجام میشود . و اینکه شبکه هایی بزرگ که از تعداد بالایی سوییچ استفاده کرده است اتصال دهنده سیستم های کامپیوتری به یکدیگر است . و اینکه در آخر سوییچ ها به به روتر ها وصل شده تا به اینترنت دسترسی داشته باشند.

در بحث تفاوت بین سوئیچ و روتر باید گفت که با اینکه روتر و سوییچ ها با یکدیگر تفاوت هایی نیز دارند اما به طور متناوب مورد استفاده قرار میگیرند .به این صورت که روتر ها دارای چند پورت LAN و یک پورت WAN میباشد. که کاربرد پورت های LAN برای وصل شدن  به کامپیوتر است و پورت WAN برای وصل شده مودم نیز کاربرد دارد .اما سوییچ های پورت WAN ندارند و باید از یک کابل استاندارد برای وصل شدن به مودم استفاده کنید .و امکان اینکه بخواهید از کابل اترنت متقاطع برای اتصال استفاده کنید هست که منجر به ایجاد اتصالی درست میشود . و همچنین شاید از سوییچ به عنوان روتر استفاده کنید که گاها در برخی از سوییچ ها مانند روتر قابلیت پیکربندی را نداشته باشند. و سرعت عمل سوییچ ها نسبت به روتر ها بالاست اما روترها عملکرد بهتری دارند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.