آموزش بازیابی هارد دوربین مداربسته

0

گاها ممکن است که به طور اشتباه یا نرم افزاری اتفاقی رخ دهد که کاربر را با نگرانی مواجه میکند که اطلاعات پاک شده سیستم از این نوع نگرانی ها میباشد . و سوالی که برای کاربر پیش می آید این است که آیا امکان بازیابی هارد دوربین مداربسته وجود دارد یا خیر ؟ که در عصر امروزی باتوجه به پیشرفت تکنولوژی و فناوری پاسخ این سوال خوشبختانه بله میباشد . هر زمان که متوجه شدید اطلاعات دوربین مداربسته حذف شده است در وهله اول تا قبل از ذخیره اطلاعات جدید دستگاه را از برق زودتر بکشید . در ادامه مطالب قرار است به صورت گسترده به این موضوع بپردازیم . می خواهیم علل از دست رفتن اطلاعات را اول بررسی کنیم.

دلایل حذف شدن اطلاعات هارد ؟ اتفاقاتی باعث حذف اطلاعات هارد می شود چیست؟

 

 

 • وارد شدن ضربه به دستگاه ضبط کننده ویدویی

اولین سوالی که پیش می آید این است که آیا امکان دارد که با خوردن ضربه به دستگاه DVR اطلاعات قابل مشاهده باشند ؟ در پاسخ به این سوال میتوان گفت که ساختار هر دستگاهی با دیگری متفاوت است و به همین دلیل نمیتوان به صورت قاطع بله گفت و اینکه اطلاعات در لپتاب یا کامپیوتر قابل مشاهده نیست و اینکار فقط با اطلاعات دیکرپیت برای مشاهده اطلاعات حذف شده امکان پذیر میباشد و اگر اطلاعات را دستکاری نکرده باشند قابل بازیابی یا ریکاوری است .

 

 • وارد شدن ضربه به هارد

اولین نکته در این بحث این است که ضربه وارد شده به دستگاه بستگی به شدت وارد شده به آن دارد اما با توجه به اینکه میتوان با استفاده از تجهیزات تخصصی شاید بتوان تعمیراتی را انجام داد .

باتوجه به اینکه به دستگاه شما ضربه وارد شده ممکن است که سیستم آن دچار خرابی یا اینکه ضعیف عمل کند باشد که در این صورت به هیچ وجه نباید هارد را به دستگاه متصل کنید که دستگاه را تحت فشار قرار دهد و هرچه زودتر دستگاه را از برق جدا کنید . این کار باعث می شود درصدی امکان برای بازیابی هارد دوربین مداربسته وجود داشته باشد.

 • نوسانات برق

با توجه به اینکه باید برای لوازم برقی از محافظ برق استفاده کرد دوربین های مداربسته هم در این دسته هستند تا حداقل آسیبی که میتوان از جریانات برقی به داخل دستگاه نفوذ کند را جلوگیری شود . و سوال این است که در صورت سوختن هارد دوربین مداربسته اطلاعات قابل بازیابی است یا نه ؟ خوشبختانه بله امکان بازیابی هارد دوربین مداربسته وجود دارد. در این صورت هم بازیابی هارد دوربین مداربسته ممکن است، اما باید اینکار به متخصص آن سپرد . ولی در صورتی که جریان برق شدید باشد باعث سوختن دستگاه میشود .

بازیابی هارد دوربین مداربسته

ظرفیت هارد دوربین مداربسته

در هر دستگاه دوربین مداربسته با قطعه ای به نام هارد ، اطلاعات قابل ذخیره هستند که که در چند نوع از نظر ظرفیت متفاوت است .

 1. 500 گیگابایت
 2. 1ترابایت
 3. 2 ترابایت
 4. 4ترابایت

که همچنین به تعداد دوربین ها و کیفیت و تنظیمات دستگاه های دوربین مداربسته و . . . . بستگی دارد که در صورت پر شدن فضای ذخیره اطلاعات هارد دستگاه برای خالی کردن فضای خود برای اطلاعات و تصاویر جدید به صورت خودکار اطلاعات اولیه را حذف میکند . البته باید این را در نظر گرفت که هرچقد ظرفیت هارد بالا باشد ، بازیابی هارد دوربین مداربسته زمان بیشتری خواهد برد.

 

مدت زمان ضبط دوربین مداربسته

اگر هارد دستگاه شما اطلاعات را به مدت زمان یکماهه ذخیره میکند و شما قصد این را دارید تا اطلاعات شش ماه پیش را بازیابی کنید . متاسفانه این امکان وجود ندارد چرا که اطلاعات 6 بار اوررایت شده (اوررایت به جایگزین شدن اطلاعات جدید که اطلاعات پاک شده خودکار توسط هارد است به عنوان اصطلاح استفاده میشود ) و احتمال بازیابی اطلاعات صفر میباشد . اگر هارد دستگاه شما اطلاعات را به مدت زمان 15 روزه ذخیره میکند و شما قصد این را دارید تا اطلاعات 16 روز پیش را بازیابی کنید احتمال اینکه اطلاعات بازیابی شود هست اما همانطور که گفته شد باید به کارشناس اینکار سپرده شود. بس در اینجا نتیجه گرفتیم که مدت زمات ضبط دوربین مدار بسته به حجم هارددیسک بستگی دارد.

 

نکته : اگر شما به هردلیلی نیاز به بازیابی هارد دوربین مداربسته داشتید ، تا زمان بازیابی اطلاعات هارددیسک را از دستگاه جدا کنید تا داده ی جدیدی از روی هارد حذف یا اضافه نشود. که این کار همیشه کیفیت ریکاوری را پایین می آورد و کار را دشوار تر میکند.

 

 

 


مقاله مرتبط : آموزش مرور تصاویر دوربین مداربسته


 

 

 

سوالات متداول در مورد بازیابی هارد دوربین مداربسته

 

سوال : اگر اطلاعات بصورت دستی پاک شود امکان بازیابی هارد دوربین مداربسته وجود دارد؟

جواب : در این صورت اگر همانطور که گفته شد اگر اطلاعات جدیدی جایگزین اطلاعات قبلی نشده باشد امکان بازیابی اطلاعات وجود دارد و نکته مهم این است که بازیابی اطلاعات هر دستگاه به مدل آن نیز بستگی دارد اما به طور کلی اطلاعات کامل بازگردانی میشوند .

 

سوال : آیا ضربه وارد شده به هارد که منجر به خرابی دستگاه میشود . اطلاعات را حذف میکند و اینکه امکان بازیابی هارد دوربین مداربسته هست؟

جواب : در جواب به این سوال باید گفت که نکته اولی که بسیار حائز اهمیت است این است که صدمه وارد شده به دستگاه به مقدار آن بستگی دارد چرا که اگر مقدار صدمه وارد شد زیاد باشد احتمال اینکه بتوان اطلاعات را بازیابی کرد بسیار کم است .

 

سوال : در صورت سوختن برد هارد امکان اینکه بتوانیم اطلاعات آن را بازیابی کنیم هست ؟

جواب : در مواجهه با این مشکل بله امکان اینکه اطلاعات را بازیابی کنیم هست چرا که میتوان آن را تعمیر و یا تعویض کرد و در این صورت است که میتوان اطلاعات را بازیابی کرد .

 

سوال : اگر هارد را به کامپیوتر وصل کردیم اما قابل شناسایی نبود چه کاری باید کنیم ؟

جواب : در صورت مشاهده این اتفاق مطلب مهمی که باید گفته شود .این اتفاق کاملا طبیعی میباشد چرا که فایلهایی که در سیستم دستگاه DVR وجود دارد با فایلهای کامپیوتر کاملا متفاوت است اما گاهی ممکن است که هارد مشکل سخت افزاری داشته باشد که برای تعمیر آن باید به یک متخصص خبره دز اینکار بسپارید.

 

 

 

بازیابی هارد دوربین مداربسته

 

در این بخش از ادامه مطالب قرار است چند راهکار برای بازیابی اطلاعات حذف شده از هارد دوربین مداربسته بیان شود . راهکارهای بازیابی هارد دوربین مداربسته چیست؟

راهکار اول :

این امکان وجود دارد شما هنگام حذف اطلاعات از دستور shift+delete استفاده کرده باشید که باید به قسمت سطل زباله دستگاه DVR بروید و فیلم هایی که در آن وجود دارند را بازیابی کنید .

راهکار دوم :

در این راهکاراستفاده از file History فقط برای سیستم عامل های ویندور عمل میکند . و نکته مهمی که در این بخش مهم است که باید قابلیت بک آپ فعال باشد . چرا که فقط در این صورت بازیابی اطلاعات امکان پذیر است و میتوان مراحل زیر را برای بازگردانی اطلاعات حذف شده از دوربین مداربسته اجرا کرد .

 • سرچ کردن جمله Restore your files whit History در قسمت ویندوز را انجام دهید.
 • سرچ کردن نام فایل حذف شده و پس از پیدا کردن فایل مورد نظر گزینه Restore کلیک کنید .
 •   برای بک آپ مستقیم و بازیابی فایل پاک شده بر روی فایل کلیک راست کنید و پس از انتخاب گزینه Restore Previous Version  را انتخاب کنید .
 • و همانطور که گفته شد این روش در صورتی برای بازیابی اطلاعات به شما کمک میکند که بک آپ هیستوری شما فعال باشد . و اگر نمیدانید که چگونه باید آن را فعال کنید طبق مراحل زیر برای فعال سازی آن پیش بروید.

Star*seting*updates and security * backup .

راهکار سوم :

در این راهکار میتوانید با استفاده از سرویس data Recovery بازیابی اطلاعات حذف شده از هارد دوربین مداربسته را انجام دهید .شاید فکر کنید که اگر با ضربه که دستگاه گیرنده اطلاعات شما وارد شده سبب میشود تا دیگر به اطلاعاتی دسترسی نداشته باشید و باعث پاک شدن همه اطلاعات یا بخشی از اطلاعات شود اما با استفاده از این سرویس میتوانید برای بازیابی هارد دوربین مداربسته کنید .

راهکار چهارم :

در این راهکار برای اینکه بتوانید بازیابی اطلاعات را انجام دهید  . باید از اپلیکیشن های که مختص بازیابی اطلاعات دوربین مداربسته است استفاده کنید . که در وهله اول پس از اینکه هارد درایو یا کارت حافظه را به لپتاب یا کامپیوتر خود وصل کردید .نرم افزار را بر روی آن نصب کرده و در آخر  به کمک این نرم افزار اطلاعات پاک شده را بازیابی کنید .

 

 

 

بازیابی هارد دوربین مداربسته یکی از دغدغه های کسانی هست که در محیط کار و منزل خود دوربین مداربسته دارند. در این مقاله از بصیر سعی کردیم که بازیابی هارد دوربین مداربسته را مورد بررسی قراردهیم. اول دلایل حذف اطلاعات هارد عنوان کردیم و با طرح سوالاتی بررسی کردیم که در شرایط مختلف آیا بازیابی امکان هارد دوربین مداربسته وجود دارد ؟ راهکارهایی را برای نحوه بازیابی هارد دوربین مداربسته آموزش دادیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.