مقالات

آموزش تعریف مدیر و سطح دسترسی به تنظیمات در میکروتیک

آموزش تعریف مدیر و سطح دسترسی به تنظیمات در میکروتیک

امروز با یکی دیگر از آموزش‌های کاربردی همراه شما هستیم، آموزش تغییر نام کاربری و پسورد در محصولات میکروتیک.

بدون شک می‌دانید یکی از اجزای اصلی شبکه‌های کامپیوتری روترها هستند. روتر یا مسیریاب وظیفه انتقال ترافیک بین شبکه‌ها را بر عهده دارد و به همین جهت هم در شبکه‌های LAN و هم در شبکه‌های WAN مورد استفاده قرار می‌گیرد. محصول اصلی میکروتیک،سیستم عامل مبتنی بر هسته لینوکس است که به عنوان RouterOS شناخته می‌شود.

میکروتیک به صورت پیش فرض از نام کاربری admin استفاده می‌کند و همین نکته باعث می‌شود، در اولین قدم هکرها به ساده‌ترین حالت به بروت فوری پسورد admin بپردازید. بنابراین تغییر یوزرنیم و پسورد در میکروتیک یکی از نکات اولیه افزایش امنیت میکروتیک خواهد‌ بود.

آموزش تغییر نام کاربری در محصولات میکروتیک

ممکن است در شبکه شما چندین روتر میکروتیک وجود داشته باشد. در این صورت برای اجتناب از اشتباه بهتراست نام روترهای میکروتیک را تغییر دهید. برای این کار وارد محیط Winbox شوید و سپس از نوار منو سمت چپ System و زیر identity را انتخاب کنید و نام دلخواه را جایگزین کنید.

آموزش تغییر پسورد در محصولات میکروتیک

بعد از راه‌اندازی سرور مجازی میکروتیک اولین اقدامی که باید انجام دهید، تغییر پسورد ادمین در میکروتیک است.

گمان کنید شما ادمین شبکه خود را تغییر داده‌اید و شخص جدید می‌خواهد این کار را برای شما انجام دهد و یا به هر نحوی نیاز دارید رمزعبور قبلی تجهیزات خود را تغییر دهید.

در ابتدا وارد محیط کاربری خود شوید و از منوی سمت چپ گزینه System و بعد از آن زیر شاخه Users را انتخاب می‌کنیم. بعد از اینکه صفحه User list  بازشد، بر روی گزینه Admin یا هر نامی که قبلاً به آن تغییر داده‌اید و قصد تغییر پسورد آن را دارید، کلیک نمایید.

حال کادر دیگری برای شما باز شده‌است که دارای چندین گزینه می‌باشد. شما قابلیت تغییر نام کاربری (به جز ادمین اصلی)، تغییر میزان دسترسی و تشخیص یک آی پی به خصوص برای ورود ادمین را خواهیدداشت. برای تغییر پسورد بر روی گزینه Password کلیک نمایید. در مرحله‌ی جدید پنچره‌ای باز می‌شود که می‌توانید پسورد جدید خود را وارد کنید، در کادر پایینی نیز مجدد آن را تکرار کنید و سپس OK را بزنید. حال کار تمام است.

دقت کنید ترجیحا از پسورد بیش از ۸کاراکتر و همچنین پیچیده استفاده نمایید تا به راحتی قابل حدس زدن نباشد.

پس از انجام این مراحل هر زمان که خواستید وارد Winbox شوید باید با نام کاربری و پسورد جدید خود واردشوید. دقت کنید رمز عبور اصلی میکروتیک به صورت پیش فرض در ابتدا خالی است و نام کاربری ادمین می‌باشد.

در آخر

هکرها در اولین قدم برای نفوذ به یک سیستم به اطلاعاتی نیازدارند که شامل سیستم عامل، یوزرنیم، انواع دسترسی به سیستم و…می‌باشد. سیستم عامل را به سختی می‌توان از دید هکرها پنهان کرد، ولی مواردی مانند یوزرنیم و پورت‌های و…که به صورت پیش فرض دارای مقادیر هستند را می‌توان تغییر داد تا هکرها نتوانند به راحتی وارد میکروتیک یا سیستم‌ها شوند.

ما سعی بر آن داشتیم تا کاربردی‌‌ترین آموزش را به کوتاه‌ترین روش به شما آموزش دهیم، شما می‌توانید سوالات و ابهامات خود را از کارشناسان ما بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *